Entries

Participating Teams:

COUNTRY NAME OF DOG HANDLER
Austria
National Team 1
Int. FTCH Fendawood Dave Kurt Becksteiner
FTW Fendawood Dark Velvet Gernot Gollner
FTW Ragweeds Grandeur of Fendawood Stefanie Latham
Austria
National Team 2
Beretta vom Krottenbach Helge Witting
Blackthorn Phaenna Dr. Klaus Möller
IntFTCH Lesser Burdock Beaver Ton Buijs
Reserve: IntFTCH Lesser Burdock Ansdell Petra Buijs
Austria
National Team 3
Iron-Blacksmith Des Fields De Mauny Schöpf Bernhard
Marsh Marigold’s Allatonce Arthos Dr. Kaserer Robert
Von Der Mohnenfluh Ajuna Brunold Ivonne
Austria Free Team 1 FTW Bell Oktave Benjamin Brigitte Becksteiner Bichler
Int. FTCH Waterfriend Dragos Natalie Burgstaller
FTW Absolute Power’s Adonis Lukas Glatzer
Austria Free Team 2 Hera´s Horst von Bauernhirschtal Mf. Barbara Bachleitner
Kornay Hunting Tyron Sascha Smetana
Kornay Hunting Yared Chester Johannes Bauer
Belgium
National Team 1
Messi M Lies Jambon
Copperlake Ninja Nils De Peuter
Kay of the Charmed Angel Gaston Maerievoet
Reserve: Menno M Katrien Gevens
Belgium
National Team 2
Noë of Sharon’s Hometown Spruyt Mario
B FTCH Moonlight Of The Charmed Angel JAYJAY Ketels Erwin
FTW Westmacott Heidi Verheire Ann
Czech Republic National Team 1 Blackthorn Dubne Petr Bubenik
Paartal Pioneer’s Indiana Romana Chobotska
Bombastic Wind Griffella Bohumila Lelkova
Czech Republik National Team 2 Arapaho Tessa Lavondyss Wrobelova Irena
Be Naya Arlet Star Jansova Jindra
Cougar Dark Lavondyss Valenta Petr
Reserve: Arapaho Star Lavondyss Incedi Tana
Denmark
National Team 1
DKBRCH DKWTCH DKJCH Frank In Greenwood Jon Andersen
DKBRCH DKJCH Lockthorn Zippo Stoney Carsten Andersen
DKJCH DKBRCH 2.RM17 Fendawood Able Danny Fraser
Reserve: Coalbrook’s Brackenbree Danny Fraser
Denmark
National Team 2
Blackthorn Quando Kristian Bredahl Olesen
Salemasky Skimmer Tommy Langelund Jakobsen
Fernshot Cricket Keld Jørgensen
Reserve: Lochiness Clotworthy Dobbin Keld Jørgensen
Denmark
National Team 3
DKBRCH Lochiness Han Solo Kirsten Lynge Jørgensen
Castlemans Syrian Pernille Lillevang
Batmoors’ Birdie Grouse Suzanne Hofmann
Reserve: Møgelholts Painted black Twite Luise Rasmussen
Finland
National Team 1
WT POHJ KVA FI/SE/NO Misty Bay’s Black Eagle Hunting Pekka Tuomi
FI KVA NM-17 Watermark’s Texas Hold’em Esa Valkonen
Reedrunner’s  Darkwing Duck Santtu narkilahti
Reserve: Brufinn Barcelona Ulla Pihlaja
Finland
National Team 2
Demon Eye’s Witch Hunt Riitta Väisänen
Demon Eye’s Freewill Mari Koivisto
Hardrocks Artists Life Elina Salo
Reserve: Highhut’s Tigris  Elena Igonen
Finland
National Team 3
Blackfen Kay Mikko Tusa
Waterfowler Copper Mervi Salo
Batmoors´ Black Isle Chandler Maarit Nikkanen
Reserve: Justincase No More Octobussy Joanna Kujanpää
France
National Team 1
Lesser Burdock Deene Bruno Julien
Astraglen Goliath Brahim Bouzid
Fendawood Earlybird Laurent Baledent
Reserve: Liverycroft Apache Gold Bruno Julien
France Free Team 1 Iska Paul Lesage
Cool Mint Emmanuel Cormier
H’Youtoo Philippe Peiffer
Germany
National Team 1
Int. FTCH Gundog´s Choice Bono Jörg Brach
Swaine Kobresia Frank Hungerland
Golden Worker Hurricane Harley Jasmin Wilmes
Germany
National Team 2
Stonehunter Iceflower Chicco Herbert Barufe
Brave William of Mountain Forest Glade Sybille Wasmuth
Dover`s Marliese of Enigmatic Patience Michele Wassmuth
Germany
National Team 3
Blackthorn Rascal Rainer Scesny
Blackthorn Viva La Vida Achim Altegoer
Kingsdale Meadow Ashitaba Sandra Leinker
Germany Free Team 1 Blackthorn Vinwood Bernd Janich
Blackthorn Misam Rainer Schmidt
Blackthorn Merga Betty Schwieren
Reserve: Radclyffe´s Connor Downs Birgit Liebert
Hungary
National Team 1
Brookbank Ellwood Zsolt Böszörményi
Brookbank Bee Péter Yandó
Huntingsource Arwen Lajos Szabó
Reserve: Brookbank Dragonfly Andrea Böszörményi
Hungary
National Team 2
Huntingsource Aaron Gábor Deák
Spiritlane Anagarika Maria Kacsalova
Huntingsource Aiden Nicolett Szendrei
Hungary
National Team 3
FTW Blackthorn Laina Lili Sosztarich Krisztián
Int.FTCH Garagill Pike at Blackthorn Rita Kökeny
Int.FTCH Blackthorn Kallisto Lilla László
Italy
National Team 1
Waterfriend East Coast Zappavigna Salvatore
Waterfriend Do It Better Costi Francesca
Waterfriend Damasco Banica Beatrice Gabriela
Reserve: Waterfriend Fandango Sartorio Fabio
Italy
National Team 2
Adam Guardamagna Paolo
Kara Milintenda Simona Paola
Beauty Berzacola Chiara
Reserve: Django Guardamagna Paolo
Italy
National Team 3
Wide Glide Di Fonte Gaia Masetti Fedi Cinzia
Think Twice Kindred Spirit Bordiga Elena
Aspasia Aletti Giovanni
Reserve: Joystick Perlalontra Costantino Consuelo
Norway
National Team 1
Huntingmate Brasse’s Fenrik Thrine-Lise Tryterud
Huntingmate Brasse’s Fivel Aase Ramsrud Gjøtterud
Huntingmate Femme’s Barn Trond Gjøtterud
Reserve: Searover Copy Dainy Aase Ramsrud / Trond Gjøtterud
Norway
National Team 2
NORD JCH DK BRCH SE J(A)CH Waternuts High And Mighty Heidi Kvan
Lowforge Malachy Kari Anne Lier Hansen
N JCH SE JCH Joe’s Golden Fudge Benedicte Skaarnes
Norway
National Team 3
Leacaz Finch Hele G Debuse
Cosmic Covers Bliss Delicious Randi Sofie Seglem
Batmoors Pint of Carling Ms Tove Svindland
Reserve: Lanefoot Katie of Labdom Ms Bente Bøygard
Scotland
National Team 1
FtCH Buccleuch Xena Mr David Lisett
Misty Longa Mr George Buchan
Glenpatrick Mica of Carnochway Mr Roddy Forbes
Slovakia
National Team 1
Trompeterbakkens Teddy Tibor Pittich
Isaszegi – Merész Vadász Alíz Zuzana Veselovská
Face To Face You`re The Inspiration Peter Prislupský
Reserve: Belenus Dark Lavondyss Tibor Pittich
Sweden
National Team 1
Batmoors’ Artistic Mary J Blige Annika Hecktor
Batmoors’ Black Isle Ross Susanne NIlsson
Meadowlark Edzell Håkan Svensson
Switzerland
National Team 1
Lesser Burdock Balan Gerard Reinle
Gundog’s Choice Dublin Marie-Sarah Beuchat
Millgreen Linnet Werner Haag
Switzerland
National Team 2
Beechdale’s Dashing Wheat Renate Oertig
Almanza Never Touch Ground Sven Bosshard
Quentin My Melodie of Golden Spirit Jennifer Francis Keen
The Netherlands National Team 1 Tyne Ingrid Schmidt
Truro Rob Schmidt
Godwit I. van de Ven
The Netherlands National Team 2 Amazing Acis My Golden Sunshine R. Dings
You Rock My World van de Loenense Hoeve W. van Loenen
Figo van de Golden Jagers L. de Jong
Reserve: Thiara My Melodie of Golden Spirit C.M. van Leeuwen
The Netherlands National Team 3 Hummer of the Spring Cottage Elly Bos
FTCH Kyara of the Charmed Angel Griet Dijkstra
Sasawot Aranyu Sinne Jurjen Dijkstra
Reserve: Jobeshill Blue Nile Desiree Hurenkamp
The Netherlands
Free Team 1
Duals Hope Lord Finley T. vd Linden
Beechdale’s Finch H. Klein
Garrethall Quiff R. Heijmans
The Netherlands
Free Team 2
Dual’s Hope Miss Evy Nel Lepelaar-Hoogduin
Buck vom Mitteldeich Helen Zimmermann
Handsome Hidde the Second off April Bjorn van Pruijssen
Reserve: Bob Stevens Gundogs Erik van den Hoed
RESERVE TEAMS: 
Germany Free Team 2 Holten’s Midnight Rambler Christian Schlögell
Flatgold’s Dashing Daredevil Karin Kraus
Flatgold’s Colour of the Night Anja Grimm
Germany Free Team 3 Kingsdale Meadow Art Claudia Schmidt
Fendawood Guardian Natascha Haack
Welldox Best Madoc Marion Thäle
Germany Free Team 4 Blackthorne Lempi Stefan Berlips
Quick Stepers Ebony Kerstin Leis
Silent Workers Earl Antony Stephan Lintz
Germany Free Team 5 Abenthan Bell Volker Herrmann
Brenjon Hetty Katrin Becker
Crazylake Afrika Bernadette Dierks-Meyer
Reserve: Flashmount Teal Anja Möller-Hubert